Codziennie, przynajmniej 2 razy na dobę, ze Stacji Pomiarów Aerologicznych IMGW startują balony wyposażone w radiosondy przesyłające dane meteorologiczne (temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrza). Balony te, po osiągnięciu pułapu ok 30 km pękają i spadają niesione przez wiatr. Sondy są jednorazowe, ale pasjonaci starają się je odzyskać, przeprogramować i np. wykorzystać we własnych projektach.
Bardzo dużo informacji o wykorzystaniu radiosond można znaleźć w serwisie IMGW: https://obserwator.imgw.pl/znalazles-radiosonde-swietnie-ale-uwazaj/
Jak zacząć polowanie?
Źródło: sondehub.org
Sondy startują ok godz. 12:00 i 00:00 UTC, ich lot trwa zazwyczaj ok 3h. Aktualne położenie sond można śledzić np. w serwisie https://radiosondy.info/ lub https://sondehub.org/. Ze względu na przeszkody terenowe i niewielką moc nadajnika sondy, ostatnia pozycja upadającej sondy odbierana jest, gdy znajduje się ona na wysokości 100-200m. Taka precyzja jest wystarczająca do jej odnalezienia, jeśli sonda spadnie w otwartym terenie na łące, gdzie będzie widoczna z daleka. Jeśli natomiast soda spadnie w trudniejszym terenie, pomocne będą dodatkowe narzędzia.
Odbiornik do nasłuchu częstotliwości sondy 404.500 MHz.
Po dotarciu na miejsce odbiornik potwierdzi nam, że sonda jest w pobliżu. Na tej częstotliwości słyszalny będzie charakterystyczny, przerywany sygnał. Jeśli będziemy w pobliżu sondy to nawet po odłączeniu anteny będziemy w stanie odebrać jej sygnał. Miernik poziomu sygnału pomoże w kierowaniu się do miejsca upadku sondy.
Odbiornik SDR wraz z aplikacją dekodującą sygnał z sondy
Sonda po upadku stale nadaje swoje aktualne położenie z GPS, które możemy odczytać przy użyciu aplikacji dekodującej sygnał z sondy. Odczytane w ten sposób współrzędne wskażą dokładną lokalizację sondy.
Przykładowy zestaw terenowy:
- tablet z obsługą systemu Windows,
- odbiornik SDR z oprogramowaniem SDR#
- sterownik Virtual Cable (do przekierowania odbieranego audio z SDR# do aplikacji dekodującej)
- Aplikacja dekodująca np. RS41 Tracker IW1GIS (link zewnętrzny: http://escursioni.altervista.org/Radiosonde/)
Odbiór sygnału z sondy można oczywiście przetestować w trakcie jej lotu. Gdy znajduje się ona na dużej wysokości jest słyszalna w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.
Powodzenia!